Saturday, January 10, 2009

Grocery Shopping

So I have been reading the Grocery Cart Challenge for several weeks now and I have been thinking if she can feed a family of 6 on $60 a week, then I can do it for 3 on $30. Then I started really thinking about it... With DD's milk allergy, I purchase high end vegan subsitutes for her like vegan cheese, sour cream, soy milk, etc. These things are expensive, but I don't want her to miss out on things like having tacos, and lasagna. So we will have to sacrfice in other areas to make up for that. So I have set our weekly grand total for $40, if I can get it close to $30 even better. But $40, is our max. So here is our weekly trip.
Sorry I don't have a picture to post with this one.
Giant

8 o'clock coffee $2.25 (on sale)
Fels Napa Soap $0.99
Washing Soda $2.37
Giant brand whole wheat hamburger rolls $2.49
Giant brand whole wheat steak rolls $1.59 (on sale)
Pot Roast 1.96 lbs. $8.41 (Free after BOGO)
Pot Roast 2.07 lbs. $8.88 (These are for future meals)
Giant brand Ravioli $2.34 (on sale)
Tofutti Sour Cream $2.09 (on sale)
Coffee Mate FF French Vanilla Creamer (2) $3.98
8th Continentant Soy Milk (1/2 gallon) (2) $4.74 (on sale)
Gallon Whole Milk $3.54

Had a $1 off coupon for the coffee -$1.00
Had a $1 off coupon for the creamer -$1.00

Grand Total $33.47

I am thinking not to bad for all of the stuff I got and speciality items too. I will post later my meal plan for the week and show you how I am going to use all of this.

5 comments:

  1. You did great. When I first started I thought I could do it on $50 and had to bump it to $60. So don't feel bad. You start to realize what number will work for you after a few trips to the grocery store.

    ReplyDelete
  2. Wow- great job! How does the tofutti sour cream taste?

    ReplyDelete
  3. What about fruits and vegetables? It is nice to save money but not at a cost of our health.

    ReplyDelete
  4. The tofutti sour cream tastes great a lot of time DH and I end up using that instead of buying regular sour cream too.

    ReplyDelete
  5. We actually had a small garden last summer and alot of our fruits/berries are frozen in our freezer. As for our veggies I still have some in our freezer but I also buy some at the store frozen as well. I think the fresh fruits and veggies you buy at the store are WAY over priced and are not really as good as you can grow or buy at a local farm.

    However we do have salads once or twice a week, so during the winter I do buy those items, but they usually last me several weeks.

    So we really aren't sacrificing our health just helping out our budget.

    ReplyDelete