Skip to main content

Memorial Day Shopping


As some of you have been reading, I was in charge of purchasing all of the food to feed 11 people 5 meals and snacks over the course of 3 days. Here is how I did. Also head over to the Grocery Cart Challenge and see how Gayle and the others did this week.

Pathmark
2 Utz Pretzels 6.00 (sale -$1.00) 5.00
2 Hunts Ketchup 3.38 (sale -$1.84) 1.54
2 Mustards 3.00 (sale -$1.46) 1.54
Lays Chips 3.99 (sale -$1.49) 2.50
2 Large Lipton Ice Tea Mix 16.00 (-$6.04 sale -$1.00 MFR coupon) 8.96
2 Country Time Lemonade Mix 6.00 (-$2.00 sale) 4.00
8pk Bounty Basic Paper Towels 7.50 (-$1.62 sale -$1.00 MFR coupon) 4.88
Aluminum Foil 1.39 (-$0.62 sale) 0.77
2 Trash Bags 2.00 (-$0.46 sale) 1.54
3 Softsoap 8.40 (-$6.09 sale -$1.00 MFR coupon) 1.31
3 Strip Steaks 38.66 (-$19.68 sale) 18.98
Total before Savings 96.32
Total OOP 51.02

Target
2 Jet Puffed Marshmallows 2.04 ( 2 -$1 Target coupon 1/1) 0.04
2 Graham Crackers 6.58 (-$1.58 sale) 5.00
Total before Savings 8.62
Employee Discount -10% = 0.50
Total OOP 4.54

Target Trip 2
4 - 6pk Hershey's Chocolate Bars 12.76
2 Graham Crackers 5.08 -$2 MFR = 3.08
Wheat Thins 2.04
Wheat Thins 2.04 - $1 MFR -$1 Target 1/2= 0.54
Triscuits 2.04
Triscuits 2.04
2 Kraft Dressing 3.98 -(2) $1 MFR 1/1 -$1 Target 1/2 = 0.98
Hellmans 1.99
3 Jet Puff Marshmallow 3.06
3 Folgers Coffee 12.57 -5.07 sale = 7.50
Total before Saving 47.60
Employee Discount -10% = 3.61
Total OOP 32.43

Weis
2 -12pk Hamburger Rolls 2.70 -0.20 sale = 2.50
1 - 12pk Hot Dog Rolls 1.35 -0.10 = 1.25
Glad Gallon Bags 2.89
Glad Sandwich Bags 1.79
Hefty Gallon Bags 3.49 -$1 MFR = 2.49
4pk Angel Soft Toliet Paper 2.85
Baked Lays Potato Chips 3.49 -$1MFR = 2.49
1 Cantaloupe 2.99 -0.49 sale = 2.50
1 Honeydew 2.00
2 # Carrots 1.99
2 Coffee Creamers 3.00
2 Hatfield Hotdogs 6.58 BOGO = 3.29
2-2# Hatfield Bacon 9.98 BOGO = 4.99
Total Savings 11.07
Total OOP 34.03

Wegmans
Mini Whole Wheat Pitas 1.79
4 Block Cheese 7.96
5 OJ Concentrate 7.45
Case Water 3.99
20 Hamburger Patties 12.76
20 slice of Ham 5.03
6 slices of Provolone Cheese 0.95
24 slices of Turkey 8.09
Bananas 1.26
Pineapple 5.99
Romanie Lettuce 3.69
Tomato on the Vine 3.52
Onion 1.98
Honeydew 3.99
Apples 3.69
Celery 2.49
Grapes 2.99
2 Strawberries 3.00
TOTAL OOP 80.46

Giant

3 FF Gallon Milk 8.46
1 Whole Gallon Milk 3.09
2 18 ct Eggs 3.18
2 Club Rolls 5.98 -1.98 sale = 4.00
Tissues .99
Relish 1.39 -0.39 sale = 1.00
Bread .99
Total OOP 21.71



TOTAL FOOD COST FOR WEEKEND 224.19!!!

THIS IS A COST OF $20 PER PERSON FOR THE WEEKEND!!!

Comments

Popular posts from this blog

Weekly Shopping Trip

So this week our local grocery store had $1.00 coupon doubler. So I picked out some $1.00 coupons of things that we would be in need of soon and hit the sale. Also, this week check to see if your local Kmart is doubling up to $2.00 coupons. Ours is so I will probably hit them at the end of the week. Check out how the other ladies around the blog did this week with there budgets. HERE Giant Keebler Town House Crackers - 2.50 2 Frosted Flakes Cereal - 5.38 ($1 coupon doubled) 3.38 Good Season Itlain Dressing 4pk - 2.00 2 Nabisco 100 Calorie Snacks - 5.94 ($1 coupon doubled) 3.94 Hellman's Mayo - 3.29 5 lbs Bread Flour - 2.95 Simple Green - 4.29 ($1 coupon doubled) 2.29 Grapes - 4.84 (way more than I normally spend but I didn't need anything else this week at the produce store, so I caved in and bought them here) 2 Silk Yogurt - 1.58 Vegan Cheese - 3.99 Coffee Mate 15oz - 3.00 (1.50 coupon) 1.50 1% Gallon Milk - 2.80 Shredded Cheese - 2.49 Contact Solution - 7.29 ($1 coupon double...

Grocery Shopping

So I have been reading the Grocery Cart Challenge for several weeks now and I have been thinking if she can feed a family of 6 on $60 a week, then I can do it for 3 on $30. Then I started really thinking about it... With DD's milk allergy, I purchase high end vegan subsitutes for her like vegan cheese, sour cream, soy milk, etc. These things are expensive, but I don't want her to miss out on things like having tacos, and lasagna. So we will have to sacrfice in other areas to make up for that. So I have set our weekly grand total for $40, if I can get it close to $30 even better. But $40, is our max. So here is our weekly trip. Sorry I don't have a picture to post with this one. Giant 8 o'clock coffee $2.25 (on sale) Fels Napa Soap $0.99 Washing Soda $2.37 Giant brand whole wheat hamburger rolls $2.49 Giant ...

Weekly Shopping Trip

So I am missing my reciept from my big shopping trip this weekend and with no photo to show me all what I bought. I really can't account for it. I can tell you that I spend $45 dollars on it though and I did get some really good deals. So I am wondering how you avoid the sales and only buy what you need for the week. I am struggling with that. I did not need really anything this week but our local grocery store ran their $1 coupon doubler again. So I was enticed by a great deal on Folgers Gourmet Coffee - I bought 2 bags after coupons and grocery deals for 6.75, normally the price of one. Great deal, but again it wasn't a need this week. So please tell me how you avoid the deals and only shop for the needs especially when the deals will eventually be your needs..... I did hit Produce Junction this weekend and I did get a photo of that... Produce Junction 2# Green Beans 2.00 2 heads of Lettuce 1.50 Grape Tomatoes 1.50 Total 5.00 ish